Jak na EET 03. 01. 2020

1. Co je EET? Víme vůbec, jak funguje?

Mnozí z vás už vědí, že pojem EET znamená Elektronickou evidenci tržeb. Někdy je označována jako e-tržby. V dnešní době se v rámci Evropské unie nejedná o nic neobvyklého. Tento vykazování tržeb je v současnosti praktikován ve více než 14 zemích EU – počínaje Itálií, přes Belgii, Slovensko, Rakousko a Maďarsko až k nám. Česká vláda našla svůj vzor v Chorvatsku. Výčet všech zemí by byl dlouhý, takže raději přejděme k jádru věci.

Podstatou EET je, že je od podnikatelů, kteří přijímají platby formou hotovosti, poukazy či stravenkami vyžadováno, aby vlastnili pokladní zařízení s připojením na internet a jeho prostřednictvím tyto platby vykazovali na Finanční správu. Ta má tak dokonalý přehled o všech jejich platebních transakcích. Je to způsob jak omezit krácení daní

Výjimku pak mají menší podnikatelé, kteří mohou využít zvláštní režim, ruční vypisování dokladů získaných od Finanční správy. To v praxi znamená, že nemusí vlastnit pokladní zařízení připojené k internetu.

Evidenci tržeb upravuje Zákon č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb, ze dne 13. dubna 2016.

Jak tedy taková Elektronická evidence tržeb probíhá? Pojďme se na ni podívat krok po kroku:

  1. Obchodník naúčtuje zákazníkovi nákup v určité hodnotě.
  2. Pokladna odešle prostřednictvím internetu hlášení danému Finančnímu úřadu.
  3. Finanční úřad zašle během několika sekund zpět unikátní fiskální identifikační kód.
  4. Kód je vytištěn na účtence a povinností každého obchodníka je, tuto účtenku zákazníkovi předat.
  5. Každý zákazník se tak může přesvědčit, že jeho účtenka byla Finančním úřadem zaevidována.

V případě, kdy dojde k výpadku internetu, lze tržby evidovat v tzv. Off-line režimu. POZOR!!! Poplatník ovšem musí tyto nenahlášené transakce odeslat datovou zprávou na Finanční úřad během 48 následujících hodin!

I když EET přidělává práci všem podnikatelům, má i svá pozitiva. Jedním z nich je loterie Účtenkovna. Přes tuto loterii mohou zákazníci registrovat své účtenky prostřednictvím mobilní aplikace nebo webové stránky do slosování, kdy je každý měsíc hlavní výhrou částka ve výši 1 milion korun.
 

Podporu a obchodní kontakt zajištuje
SONET, společnost s.r.o.
Member of Payten

Lužická 2093/9, 616 00 Brno

Partneři projektu

Kontakt

Podpora: podpora@cashave.cz
Obchodní kontakt: info@cashave.cz